İçeriğe geç

Erkekler Neden Terk Eder 5 Farklı Gerekçe

Erkekler Neden Terk Eder

Erkekler neden terk eder ve “sadık dinleyici” unsuru

Kadınlar için aşk yaşamı “özel duyguların paylaşımı” olarak ifade edilebilir. Ancak erkeklerin aşka yükledikleri en önemli anlam “yalnızlıktan kurtulmak”tır. Gerçekten de erkeği aşka çeken en güçlü duygu “birisi ile birlikte olmak, çoğalmak ve böylece yalnızlıktan kurtulmak”tır.

Sosyal yaşamda erkeklerin pek çok tanıdığı olsa da bu durum içlerini dökebilecekleri dostları olduğu anlamına gelmez. Erkek sayısız kişiye sesini duyurma imkanına sahip olabilir ama onu candan dinleyecek kişi sayısı asla bir elin parmaklarını geçmez.

Erkeği tüm benliği ile kendisine bağlamak isteyen bir kadın her şeyden önce iyi bir dinleyici olmayı bilmelidir. Erkek konuştukça duygusal rahatlama yaşayacak ve bu durum da onun kadına daha çok bağlanmasını sağlayacaktır.

Erkeklerin yalnızlıktan kurtulmak için iç dökmeleri kadınların yaptığı gibi uzun uzun dertleşme biçiminde olmaz. Erkek samimi bir dinleyici ile karşı karşıya kaldığında birkaç kelimelik sohbet bile mutlu olması için yeterli olmaktadır.

Erkeği dinlemesini bilmeyen ve onun yalnızlığından haberdar olmayan bir kadının terk edilme ihtimali her zaman çok daha yüksektir.

erkekler neden terk eder

Erkekler neden terk eder çünkü ilişki monoton hal almıştır

Aşk yaşamı devamlı renkli ve hareketli olması gereken bir alandır. Yaşam nasıl her gün değişiyorsa ve bize yeni şeyler sunuyorsa aşk da öyle olmalıdır. 

Eğer aşk yaşamı zaman içinde belli alışkanlıklara bağlı bir ilişki haline gelmişse erkeğin sıkılmasına neden olur. Erkek yaşanacak her şeyi önceden tahmin ettiği için sadece üzerine düşenleri yapar ve heyecanını kaybeder.

Evlilik yaşamında da “alışkanlıklar” ile “renkli bir aşk yaşamı sürdürmek” arasında insanlar sıkça bocalamaktadır. Çünkü herkesin yaşadığı gibi yaşamak ve hayatında belli alışkanlıklara yer vermek insanların rahat bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilir. Ancak her rahat yaşam, mutlu bir hayat anlamına gelmez.

Yaşadığınız aşkın ömrünü uzatmak ve sevdiğiniz insanı mutlu etmek istiyorsanız aşkınızı hiçbir şekilde alışkanlıkların gölgesi altında yaşamamalısınız.

erkekler neden terk eder sebep

Erkekler iktidar mücadelesine girmemek için terk eder

Aşk yaşamında kadınların en sık düştükleri hatalardan birisi de “Kimin dediği olacak?” kavgasına tutuşmaktır. Kadınlar erkekle ciddi bir iktidar mücadelesine girişmekte ve kendi zihinlerinde “erkeğe asla köle olamayacaklarını” kurgulamaktadır.

Aslında erkeklerin sevdikleri kadınla böyle bir mücadeleye girmeye hiç niyetleri yoktur. Erkek sevdiği kadına ne teslim olmak ister ne de onu köleleştirmeyi arzular. Erkeğin istediği tek şey “aşık olduğu kadın tarafından sevilmek”tir.

Erkekler sevdikleri kadınla bir güç mücadelesine girmektense çoğu zaman kaçmayı denemektedir. Çünkü erkek her ne kadar mücadeleci bir ruh haline sahip olsa da söz konusu olan aşık olduğu kadın ise kaçma eğilimi gösterecektir.

öteki kadın erkekler terk eder

Erkekler neden terk eder, sebep “öteki kadın” olabilir mi?

Kadınlar terk edildiklerinde genellikle ya erkeği suçlarlar ya da kendi hatalarını abartılı biçimde öne çıkararak tüm sorumluluğu üzerlerine alırlar. Halbuki çok yaygın olmasa da bazen ayrılığın sebebi öteki kadın denilen kötü niyetli bir kişi de olabilir.

Erkeğin aklını başından alan bu kadın kelimenin tam manasıyla kötü bir insandır. Çünkü affı en zor olan hırsızlıklardan birini yapmaktadır: “Seven bir insandan sevdiğini çalmak.”

İşin garip tarafı bu rolü üstlenen pek çok kadın çaldıkları bu erkeğin başka bir kişi ile birlikte olduğunu da bilmektedir. Kadın erkeğin kalbinin boş olmadığını bildiği halde onu elde etmek için harekete geçmekten çekinmemektedir.

Terk edilmek her zaman kadınlar için zorlu bir süreç olmaktadır. Eğer bu terk edilme başka bir kadın yüzünden olmuşsa yaşanan travmanın boyutu daha büyük olmaktadır. Ancak erkeklerin terk etmelerinin sebepleri üzerine yapılan bir ankette “öteki kadın”dan ötürü gerçekleşen ayrılıkların oranın sadece yüzde 16 ile sınırlı kaldığını da ifade etmek gerekir.

Erkeklerin ayrılmalarında öteki kadının rolü zannedildiğinden düşük bir düzeyde olabilir. Ancak asıl tehlike terk eden erkeklerin ayrılık gerçekleştikten sonra başka bir kadına yönelmeleridir. Yani öteki kadın terk edilme konusunda belirleyici rol oynamasa bile bir süre sonra “erkeğin hayatına musallat olacak kişi” haline gelmektedir.

erkekler aşırı güçlü kadınlar neden terk eder

Erkekler güçlü kadınları asla terk edemez

Terk edilme konusunda en şansız kadınlar kesinlikle özgüvenden yoksun olanlardır. Buna karşın özgüven sahibi güçlü kadınların terk edilme oranı oldukça düşüktür.

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de güven duygusu ile aşk arasında yakın bir ilişki vardır. Erkekler güçlü kadınların yanında iken kendilerini daha güvende ve mutlu hissederler. Bu his ise ilişkinin devamı açısından büyük önem taşır.

Özgüven sahibi olan ve hayata güçlü adımlarla devam eden kadınların aşk yaşamının diğer kadınlara göre çok daha güzel olduğunu pek çok araştırma ortaya koymuştur.